ütemadó

Digitális ütemadó modul

Ez az áramkör a programozható digitális ütemadó készülék modulos változata. Azok számára lehet ideális ez a modulos verzió, akik nem igénylik a komplettre szerelt változatot, esetleg nincs szükségük 230V-os feszültség kapcsolgatására, mert mondjuk egy 12V-os DC motort, vagy relét szeretnének közvetlenül meghajtani.

További előnye ennek a modul szintű megoldásnak, hogy sokkal kedvezőbb áron elérhető, így egy saját tervezésű eszköz részeként könnyedén beépíthető egyedileg kialakított készülékházba, kötődobozba.

Ami az időzítő tudását illeti, némi eltérés azért van a komplett üzemadóhoz képest, tehát ez nem egy az egyben másolata a dobozolt verziónak. Rögtön észrevehető, hogy ezen a modulon kétszer 4 digites kijelző található. A tervezés során árban és beszerezhetőség szempontjából ez a kijelző tűnt a legjobb választásnak, így célszerűen ezt alkalmaztam. Kezdetben még magam készítettem a NYÁK panelt ehhez az áramkörhöz és praktikus volt, hogy az általam gyártott egyrétegű panelre is úgy fel tudtam építeni az alkatrészeket, hogy kevés átkötésre volt ehhez szükség, mivel a kijelzőegységen belül a szegmensek már közösítve vannak.

Komplett, programozható digitális időkapcsoló

Korábban készítettem komplett ütemadókat azok számára, akik kevésbé értenek az elektronikához, illetve nem akarnak, vagy nem szeretnének szerelgetéssel foglalkozni. Nekik készült egy kompakt kis eszköz, ami széles körben alkalmazható időzített feladatok ellátására. Ugyan a kereskedelemben is kaphatóak különféle időrelék és időkapcsoló eszközök, viszont azok egy része, ami nagyon olcsó, az általában hamar el is romlik, nem megbízható, vagy nem tesz lehetővé precíz beállítást, időzítést, a drágábbak pedig hát bármennyire jók is, sokba kerülnek és azok többségére sincs egy évnél több garancia, ha esetleg elromlanak, akkor javíttatni nem igazán lehet őket.

A régebben készült ütemadók előállítása viszonylag nehézkes volt, alkatrész és szerelési problémák miatt így csak egy széria készült belőle. Ahogy kifutott az utolsó darab, nem készült újabb belőle, mivel több ponton is át kellett gondolni a kialakítását. Nem is az elektronikai egységgel volt probléma, hanem a burkolatba szereléssel és a külsőségek minőségi kialakításával.